Дата: 28 Юли 2017
Как да използваме Колелото на цветовете?
В тази статия ще разгледаме теорията на цветовете и принципа на колелото на цветовете, също и как можете да ги използвате, за да намерите правилната цветова схема, от която да почерпите идеи за обзавеждането на дома си, а защо не и за съчетанието на дрехите и аксесоарите си. Знаейки правилата за съчетаване на цветове вие ще имате свободата да експериментирате с различни цветови комбинации, които иначе може и да не сте опитвали.
Основни, вторични и допълнителни цветове.
Нека започнем с основното. Цветното колело е разделено на основни, вторични и допълнителни цветове - не се стряскайте, това са просто по-сложни имена за чистите и смесените цветове. Основните цветове са червено, синьо и жълто, повечето от вас помнят това от ранните ученически години. Вторичните цветове се появяват, когато смесвате два основни цвята – например червено+жълто=оранжево, жълто+синьо=зелено, синьо+червено=лилаво. Допълнителните цветове се появяват, когато смесвате основен цвят със съседен вторичен цвят. Така получаваме жълто оранжево, оранжево червено, розово, тъмно лилаво, синьо зелено и жълто зелено.
Има още една цветна категория в цветното колело. Това са топлите и студените цветове. Топлите цветове са склонни да създават повече настроение, енергия и вълнение. По-студените цветове обикновено действат успокояващо и релаксиращо.
Цветови комбинации на цветното колело
Важно е да се знае как взаимодействат по между си цветовете, защото това може да отключи една нова и неизследвана за вас територия и да ви помогне във всеки проект, който включва цвят. Например, вие никога не сте предполагали, че може да се комбинират жълто и лилаво? Но, познайте какво? Може! И резултатът ще е изключително въздействащ!
Предлагаме на вниманието ви следните 4 цветови схеми, които да ви водят при комбиниране на цветовете:
1. Аналогична цветова схема (съседни цветове)
С аналогичната схема можете да избирате от 2 до 6 цвята, които са съседни в цветното колело. За предпочитане е, в повечето случаи, да се придържате към 3-4 цвята, но това е валидна цветова схема до 6! Това може да бъде наистина удачен начин да подберете цветове, които може би не бихте съчетали на пръв поглед.
2. Схема на комбиниране на срещуположни цветове
Цветовете, които се противопоставят един на друг в цветното колело, се подсилват взаимно. Колкото и страхотно да е това, е важно за имате предвид, че когато използвате такива цветове е добре да използвате по-меките нюанси от тях, за да не пренасилите въздействието им! Подходящ подход е също така единият от цветовете да е само като по-малък акцент, например стикер за стена, картина за стена или подобно.
3. Схема на триадата
Тази цветова схема се основава на връзката на основните цветове един с друг. В нея можете да изберете 3 цвята, които са равномерно разположени на цветното колело. Така че, ако основните цветове не са вашата чаша чай , опитайте да комбинирате жълто оранжево, розово и синьо зелено ... може и да ви хареса това, което виждате!
4. Монохромна схема
Монохромната цветова схема вероятно е една от любимите ни – тя е толкова опростена и чиста, че просто не може да се сбърка с нея! Най-важната част от поддържането на добра монохромна схема е да се придържате към сектора от цветното колело, което сте избрали, а не да изберете зелено и след това започнете да добавяте синьо зелено или някакъв друг вариант на жълто зелено. С помощта на тази схема се получава прекрасен краен продукт, но често може да е предизвикателство да улучите точните цветове. Не забравяйте да отделите време и всичко да съвпада перфектно, когато работите с монохромни цветове.
И накрая бихме искали да напомним: Не забравяйте нюансите!
Добре е да не използвате винаги най-тъмните цветове от цветовите схеми, а да добавите по-светли нюанси, за да осветите композицията.
И не на последно място да отбележим, че бялото, черното и кафявото спадат към неутралните цветове и спокойно можете да ги комбинирате с всяка от цветовите схеми предложни в статията, като не забравяте нюансите!!!
екипът на deko.bg
Остави мнение/коментар